نخستین «همایش بین‌المللی چشم‌انداز صنایع غیرآهنی و فناوری‌های وابسته»

نخستین «همایش بین‌المللی چشم‌انداز صنایع غیرآهنی و فناوری‌های وابسته»

نخستین «همایش بین‌المللی چشم‌انداز صنایع غیرآهنی و فناوری‌های وابسته»

نخستین «همایش بین‌المللی چشم‌انداز صنایع غیرآهنی و فناوری‌های وابسته» 10-11 مهرماه سال جاری با حمایت و محوریت شرکت ملی صنایع مس ایران  در مرکز همایش‌های بین‌المللی صداوسیما برگزار شد.

سیاست‌گذاران، صاحب‌نظران و فعالان اقتصادی در اولین همایش چشم‌انداز صنایع غیرآهنی ایران و فناوری‌های وابسته با بررسی چالش‌های این صنایع، الزامات توسعه و رسیدن به اهداف برنامه ششم را بررسی کردند.

 

محمد ابکاء، مدیرعامل شرکت مهندسی بین‌المللی فولاد تکنیک در این همایش مهم‌ترین چالش‌های فلزات غیرآهنی را برشمرد و گفت: «نبود استراتژی مشخص در هر شاخه با وجود نقش موثر در ایجاد ارزش افزوده»، «ساختار ناهمگن در بخش دولتی و خصوصی و ضعف حضور بخش خصوصی»، «عدم دسترسی به اطلاعات صحیح به‌ویژه در واحدهای بخش خصوصی»، «نبود اطلاعات شفاف در دسترس و قابل اعتماد از وضعیت بازار»، «ﺑﺎزدﻫﯽ نامطلوب ﻧﺴﺒﺖ ﺑﻪ ﻣﻘﯿﺎس»، «به روز نبودن ﺑﺮﺧﯽ ﻓناوری‌های موجود»، «تراکم نیروی انسانی و بهره‌وری پایین»، «کمبود منابع مالی برای توسعه و نوسازی»، «مشکلات زیر ساخت‌ها از جمله آب، برق، حمل و نقل» می‌شود. همچنین بخش فلزات غیر آهنی نیازمند مطالعه و کارهای میدانی در بخش‌های «ذخایر و نتایج اکتشافات»، «بازارهای داخلی و بین‌المللی»، «انتخاب بازارهای هدف صادراتی»، «بررسی زیرساخت‌ها»، «فناوری‌های نو»، «شیوه‌های تامین منابع مالی و جذب سرمایه» و «تولید محصول با ارزش افزوده بالاتر به‌ویژه در صنعت مس» است.

 وی به تشریح برخی آمارهای داخلی و خارجی در حوزه صنایع غیرآهنی پرداخت و گفت:‌ سهم ارزش افزوده فلزات اساسی در ۱۰ صنعت اول ایران با ۹/ ۱۴ درصد در رتبه دوم قرار دارد و در بخش اشتغال با ۶/ ۱۰ درصد رتبه پنجم را به خود اختصاص داده است و در بخش سرمایه‌گذاری با ۱۱ درصد سهم در رتبه دوم قرار داریم. همچنین در بخش اشتغال سنگ آهن ۹/ ۲۲ درصد، مس ۶/ ۱۱ درصد، سرب و روی ۷/ ۲ درصد، طلا ۷/ ۰ درصد و بوکسیت ۶/ ۰ درصد سهم را به خود اختصاص داده‌اند.

وی ادامه داد: در زمینه ذخایر طلا ۲۹۴ تن، بوکسیت ۳۵ میلیون تن، مس ۲۲ میلیون تن و در سرب و روی ۱۴ میلیون تن ذخایر داریم. همچنین سهم ما از ذخایر بین‌المللی به این شرح است: در بخش مس ۱/ ۳ درصد (رتبه هشتم)، سرب و روی ۴/ ۴ درصد (رتبه دوازدهم) و در بخش بوکسیت ۱/ ۰ درصد و طلا ۶/ ۰ درصد است که نشان می‌دهد وضعیت مناسبی در این بخش نداریم. باید بر اساس برنامه ۱۴۰۴ در تولید مس به ۴۵۰ هزار تن و در تولید طلا به ۱۲ تن و در تولید آلومینیوم به ۱۵۰۰هزار تن دست پیدا کنیم. این در حالی است که برای سرب و روی چشم‌اندازی برای ۱۴۰۴ تعریف نشده است. البته در ۷ سال گذشته در این بخش مقداری افزایش تولید داشته‌ایم ولی در تولید مس و آلومینیوم کاهش داشته‌ایم. ابکاء افزود: در دنیا طی سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ حدود ۳۳۰۰ تن طلا، ۵۸ میلیون تن آلومینیوم، ۲۳ میلیون تن مس، ۱۱میلیون تن سرب و ۱۳ میلیون تن روی تولید شده است. اما از نظر ذخایر جهانی در بخش روی با ۹/ ۰ درصد  در رتبه بیست و دوم، در سرب با ۷/ ۰ درصد در رتبه بیست و یکم، در مس با ۷/ ۰ درصد در رتبه بیست و سوم، در آلومینیوم با ۶/ ۰ درصد در رتبه بیست و یکم و در طلا با ۲۱/ ۰ درصد در رتبه پنجاه و سوم قرار داریم. بر اساس بررسی پتانسیل‌های صادراتی با ریسک‌های اقتصادی و سیاسی به این نتیجه رسیدیم که ما در روی ۳۰۲ هزار تن، در سرب ۱۱۰ هزار تن و در آلومینیوم ۲۰۵ هزار تن فرصت و پتانسیل صادراتی داریم. همچنین در مس بیش از ۴۵۰ هزار تن فرصت صادراتی داریم، مس ایران از نظر کیفی در دنیا یکی از بهترین‌ها است و صنایع «های‌تک» به دنبال مس ایران هستند.

گزارش کامل این همایش را در لینک زیر بخوانید:

https://www.donya-e-eqtesad.com/fa/tiny/news-3447487